Ліцензійні іспити ЄДКІ

СИСТЕМА ЛІЦЕНЗІЙНИХ ІНТЕГРОВАНИХ ІСПИТІВ

Система ліцензійних інтегрованих іспитів є комплексом засобів стандартизованої діагностики рівня професійної компетентності, що є складовою частиною державної атестації студентів, які навчаються за спеціальностями напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація», та лікарів (провізорів), які проходять первинну спеціалізацію (інтернатуру), у вищих закладах освіти незалежно від їх підпорядкування.

Ліцензійний іспит Крок

  • Це об’єктивне зовнішнє незалежне оцінювання професійної компетентності.
  • Проходить одночасно по всій країні у формітестування.
  • Проводиться Центром тестування при МОЗ України.
  • Спеціальності: медицина, стоматологія, фармація, медсестринство, лабораторна діагностика тощо.
  • 29 ліцензійних іспитів на рік.
  • Обов’язковий для усіх студентів в системі МОЗ, МОН та приватних університетів в сфері охорони здоров’я (понад 140 ВНЗ).
  • Обсяг − понад 55000 студентів/інтернів на рік.
  • Відсів − біля 10% осіб.

Метою ліцензійного інтегрованого іспиту є встановлення відповідності рівня професійної компетентності випускника (інтерна) мінімально необхідному рівню згідно з вимогами Державних стандартів вищої освіти. 

Види тестових екзаменів

Ліцензійний інтегрований іспит включає один, два або три окремі тестові екзамени залежно від освітньо-кваліфікаційного рівня. Зміст тестових екзаменів ліцензійного інтегрованого іспиту затверджується щорічно Міністерством охорони здоров’я України і повинен відповідати освітньо-професійним програмам, які затверджуються Міністерством освіти України.

Майбутні фахівці рівня «спеціаліст» та «магістр» (лікарі, лікарі-стоматологи, фармацевти, лікарі-психологи тощо), послідовно складають три екзамени – «Крок 1», «Крок 2» та «Крок 3». 

«Крок 1» – екзамен із загально наукових дисциплін, який складається після вивчення основних фундаментальних дисциплін, що входять до складу тестового екзамену «Крок 1». Тестовий екзамен складається на 3-му курсі (майбутні лікарі, лікарі-стоматологи) або на 4-му курсі (фармацевти, клінічні фармацевти).

Всім студентам, які одержали на тестових екзаменах «Крок 1» результат «не склав», дозволяється повторне складання екзамену «Крок 1».  У разі не перескладання екзамену «Крок 1» студент не допускається до наступної екзаменаційної сесії та відраховується з вищого навчального закладу як такий, що не виконав навчальний план.

«Крок 2» є екзаменом із професійно-орієнтованих дисциплін, які за змістом відповідають освітньо-професійній програмі підготовки спеціалістів. «Крок 2» є складовою державної атестації студентів і складається на випускному курсі.

Всі студенти, які одержали на тестовому екзамені «Крок 2» результат «не склав», допускаються до складання державних випускних іспитів. Ці студенти не отримують сертифікат ліцензійних іспитів, вважаються такими, що не пройшли державну атестацію, не отримують диплом про закінчення вищого навчального закладу і можуть повторно скласти ліцензійний іспит не раніше, ніж через рік.

ЄДКІ – єдиний державний кваліфікаційний іспит для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань «22 Охорона здоров’я».

Етапи проведення ЄДКІ та компоненти кожного етапу визначені Постановою КМУ від 28 березня 2018 року № 334 «Про затвердження Порядку здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань «22 Охорона здоров’я».

З 2019 р. студенти третього – четвертого курсу, що навчаються за спеціальністю «Фармація, промислова фармація» складають перший етап ЄДКІ, який складається з таких компонентів:

Інтегрований тестовий іспит КРОК 1;

Іспит з англійської мови професійного спрямування.

Починаючи з 2021 р. атестація здобувачів спеціальностей галузі знань 22 “Охорона здоров’я”, в яких здійснюється прийом на навчання за ступенем магістра на основі ступеня бакалавра, здійснюється у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ). 

Крок 1. Фармація

«Крок 1» – екзамен із загально наукових дисциплін, який складається після вивчення основних фундаментальних дисциплін, що входять до складу тестового екзамену «Крок 1».

Діюча величина критерію “склав” для інтегрованого тестового іспиту “КРОК” та іспиту з англійської мови професійного спрямування як компонентів єдиного державного кваліфікаційного іспиту:

  • для інтегрованого тестового іспиту “Крок 1” на рівні 60,0 % правильних відповідей від загальної кількості тестових завдань;
  • для іспиту з іноземної мови професійного спрямування на рівні 30,5 % правильних відповідей від загальної кількості тестових завдань.

Величина критерію «склав» затверджується МОЗ України (наказ МОЗ України від 22.01.2021 № 106, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.03.2021 за № 269/35891).

Всім студентам, які одержали на тестових екзаменах «Крок 1» результат «не склав», дозволяється повторне складання екзамену «Крок 1».  У разі не перескладання екзамену «Крок 1» студент не допускається до наступної екзаменаційної сесії та відраховується з вищого навчального закладу як такий, що не виконав навчальний план.

Студент зобов’язаний:

  • ознайомитися з Порядком проведення ліцензійних інтегрованих іспитів;
  • своєчасно прибути на іспит та мати при собі паспорт;
  • виконувати вказівки та вимоги представника Центру тестування, який проводить іспит;
  • після закінчення роботи над тестом повернути бланк відповідей та екзаменаційний буклет представнику Центру тестування, який проводить іспит;
  • не проносити до аудиторій небезпечні предмети та речовини, що можуть створити загрозу життю та здоров’ю учасників тестування.

Студенту під час проведення іспиту заборонено

  • Мати при собі та користуватись будь-якими допоміжними матеріалами, у тому числі засобами зв’язку, пристроями зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, папером, друкованими і рукописними матеріалами, що не передбачені процедурою тестування.
  • Заважати іншим студентам працювати над тестом, а також особам, відповідальним за проведення ліцензійного іспиту, виконувати покладені на них обов’язки; порушувати дисципліну.
  • Спілкуватися з іншими студентами, передавати їм будь-які предмети та матеріали, у тому числі екзаменаційні.
  • Розголошувати у будь-якій формі інформацію про зміст тестових завдань до завершення іспиту.
  • Самовільно виходити з аудиторії. Якщо студенту необхідно вийти із аудиторії для годування немовля, до туалету, з медичних показань (при наявному підтвердженні та попереднього письмового інформування ВНЗ Центру тестування) тощо, він має повідомити про це представника Центру тестування та отримати дозвіл. Після повернення до аудиторії працівник поліції охорони Національної поліції України здійснює повторний контроль за наявністю заборонених технічних засобів за допомогою металодетектора або іншого технічного пристрою. Для студентів, яким було дозволено вийти із аудиторії під час іспиту мають бути передбачені додаткові місця у аудиторії.
  • Виносити з аудиторії під час іспиту екзаменаційні буклети та бланки відповідей.

У разі порушення цих вимог, студент позбавляється права на продовження роботи над екзаменаційним тестом і на вимогу представника Центру тестування, повинен здати бланк відповідей і залишити аудиторію, у якій проводиться тестування. Бланк відповідей цього студента не перевіряється, він отримує результат «0» («не склав»).

Тестування

Екзаменаційний тест складається із 150 запитань. Тест має 99 варіантів.

У правій частині бланка відповідей студент пише відповіді на запитання буклета. Напроти кожного тестового завдання необхідно поставити тільки одну найкращу відповідь. Подвійні відповіді і пропуски вважаються неправильними відповідями. Зафарбовувати овали необхідно добре, щоб усе поле було зафарбоване.

У кожному тестовому завданні по 5 варіантів відповідей, але є й такі завдання, у яких по 4 варіанта відповідей — отже, у цьому випадку, студент вибирає із 4 відповідей.

У випадку, якщо студент раніше відповів на екзаменаційний буклет, треба підняти руку, до студента підійде екзаменатор і забере його буклет і бланк відповідей.

Закінчення іспиту

Після закінчення роботи з екзаменаційним буклетом студент має вкласти бланк відповідей у свій екзаменаційний буклет, здати їх представникові Центру тестування та вийти із аудиторії.

З метою забезпечення прозорості проведення та оцінювання результатів ліцензійних інтегрованих іспитів передбачена процедура оформлення у ВНЗ копій бланків відповідей екзаменованих. Оформити копії бланків відповідей після проведення тестування за бажанням можуть такі суб’єкти системи ліцензійних іспитів: вищий навчальний заклад, Центр тестування.

Випадки погіршення стану здоров’я під час іспиту

У випадку погіршення стану здоров’я під час іспиту студент має поінформувати про це представника Центру тестування та ВНЗ. При неспроможності продовжувати тестування представник Центру тестування має припинити складання іспиту для цього студента і зафіксувати цей факт у відповідному Акті, який підписується студентом, представником ВНЗ та Центру тестування.

Результати ліцензійного іспиту

Офіційне оприлюднення результатів студентів ліцензійного іспиту здійснюється Центром тестування впродовж 14 днів шляхом електронного інформування ВНЗ за офіційною адресою. Результати складання ліцензійного інтегрованого іспиту студентами не публікуються на офіційному сайті Центру тестування.

Результат ліцензійного іспиту представляється у якісній та кількісній формах.

  • Якісний результат ліцензійного іспиту, представлений як «Склав»/«Не склав», базується на вимогах стандартів вищої освіти щодо професійної компетентності фахівця.
  • Кількісний результат ліцензійного іспиту представлений у багатобальній шкалі ліцензійного іспиту (бал МЛІ) з середнім балом 200 та стандартним відхиленням 20, тобто змінюються в інтервалі від 140 до 260 балів.

За результатами ліцензійних іспитів Центр тестування готує звітні форми, перелік яких затверджуються Центром тестування. Результати ліцензійного іспиту вноситься до бази даних Центру тестування.

За результатами кожного іспиту у 30-ти денний строк від дати оприлюднення результатів іспиту Центр тестування готує Аналітичну довідку за результатами складання ліцензійного іспиту та публікує її на своєму офіційному сайті.

Сертифікати

При успішному складанні ліцензійного іспиту студенту видається відповідний сертифікат. Оформлення та видача сертифікатів здійснюється у 30-денний термін з дня оприлюднення результатів іспиту. У випадку неуспішного складання ліцензійного іспиту студент допускається до наступних етапів атестації.

Сертифікат заноситься до реєстру сертифікатів фахівців з вищої освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» і є додатком до документа про здобуття вищої освіти відповідного освітнього рівня визначених напрямів підготовки. Сертифікати видаються уповноваженому представнику ВНЗ, про що здійснюється запис у відповідному журналі.

У разі втрати або пошкодження Сертифіката студенту може бути виданий дублікат Сертифіката за письмовим поданням клопотання до Центру тестування адміністрації ВНЗ. Дублікат сертифіката може бути виданий студенту особисто або представнику адміністрації ВНЗ за наявності клопотання та паспорту.

Анулювання та скасування результатів

Припинення складання іспиту для студента

При порушенні Порядку проведення іспиту представник Центру тестування може припинити складання іспиту для студента у випадках:

  • виявлення під час іспиту у студента або на його робочому місці будь-яких технічних засобів зв’язку, пристроїв зчитування, обробки, збереження, відтворення інформації, друкованих або рукописних матеріалів, що не передбачені процедурою тестування;
  • виконання тесту не на робочому місці, визначеному представником Центру тестування;
  • виконання тесту іншою особою;
  • спілкування в процесі роботи над тестом з іншими студентами;
  • списування відповідей на тестові завдання в іншого студента;
  • пошкодження бланків відповідей студента, що унеможливлює їх автоматизовану обробку;
  • неповернення бланків відповідей тестування представнику Центру тестування після завершення часу, відведеного для виконання тесту.

Анулювання результатів

Рішення про анулювання результатів приймається Центром тестування на підставі записів, зроблених у відповідному Акті про порушення Порядку проведення ліцензійного іспиту, який підписується представником ВНЗ та Центру тестування, або у випадку виявлення факту порушення студентом Порядку проведення іспиту за результатами аналізу відеоматеріалів, переданих з ВНЗ до Центру тестування.

У разі виявлення факту несанкціонованого доступу до питань екзаменаційного буклету:

  • До початку ліцензійного іспиту – іспит для студентів, які мали проходити тестування за цим тестом, не проводиться та призначається інша дата його складання;
  • Після початку проведення ліцензійного іспиту до часу його завершення – результати іспиту для студентів, які мали проходити тестування за цим тестом, не оприлюднюються та призначається інша дата його складання.

У цих випадках Центр тестування складає відповідний Акт та невідкладно інформує ВНЗ та МОЗ України. У разі необхідності Центр тестування проводить службове розслідування та звертається до правоохоронних органів.

Апеляція

Студент має право подати апеляцію щодо підтвердження тестового балу (далі – апеляція). Розгляд апеляційних заяв здійснює Центр тестування.

Подати апеляцію можуть особи, які проходили тестування та отримали результат «не склав». Апеляції з питань відсторонення екзаменованого від тестування у результаті порушення процедури не розглядаються.

Перескладання ліцензійного іспиту «Крок 1»

Відповідно до чинної нормативної бази студентам, які одержали незадовільну оцінку на тестовому екзамені «Крок 1», дозволяється його повторне складання.

Якщо студент за результатами складання та перескладання є таким, що не склав іспит «Крок 1», то він відраховується з вищого навчального закладу як такий, що не виконав навчальний план.

Центр тестування має право проводити перескладання ліцензійних іспитів у визначені ним дати, використовувати різні варіанти тестів, у тому числі сформовані з буклетів попередніх років. При використанні відкритих буклетів, що знаходяться у ВНЗ, студентам, які набрали вище прохідного балу, зараховується результат на рівні мінімального прохідного балу.

Перескладання ліцензійного іспиту проводиться не раніше ніж через тиждень після оголошення результатів іспиту. Дати перескладання ліцензійного іспиту повідомляються у ВНЗ відповідним листом.

Перескладання проводиться у Центрі тестування, якщо кількість студентів, які не склали ліцензійний іспит у ВНЗ, 20 осіб і менше.


«КРОК 2»

є екзаменом із професійно-орієнтованих дисциплін, які за змістом відповідають освітньо-професійній програмі підготовки.
«Крок 2» є складовою державної атестації студентів і складається на випускному курсі.

Критерій «склав»

Діюча величина критерію – 60,0% правильних відповідей.
Величина критерію «склав» затверджується МОЗ України (наказ МОЗ України від 22.01.2021 № 106, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.03.2021 за № 269/35891).

Всі студенти, які одержали на тестовому екзамені «Крок 2» результат «не склав», допускаються до складання державних випускних іспитів. Ці студенти не отримують сертифікат ліцензійних іспитів, вважаються такими, що не пройшли державну атестацію, і не отримують диплом про закінчення вищого навчального закладу.

Студент зобов’язаний:

  • ознайомитися з Порядком проведення ліцензійних інтегрованих іспитів;
  • своєчасно прибути на іспит та мати при собі паспорт;
  • виконувати вказівки та вимоги представника Центру тестування, який проводить іспит;
  • після закінчення роботи над тестом повернути бланк відповідей та екзаменаційний буклет представнику Центру тестування, який проводить іспит;
  • не проносити до аудиторій небезпечні предмети та речовини, що можуть створити загрозу життю та здоров’ю учасників тестування.

Студенту під час проведення іспиту заборонено

  • Мати при собі та користуватись будь-якими допоміжними матеріалами, у тому числі засобами зв’язку, пристроями зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, папером, друкованими і рукописними матеріалами, що не передбачені процедурою тестування.
  • Заважати іншим студентам працювати над тестом, а також особам, відповідальним за проведення ліцензійного іспиту, виконувати покладені на них обов’язки; порушувати дисципліну.
  • Спілкуватися з іншими студентами, передавати їм будь-які предмети та матеріали, у тому числі екзаменаційні.
  • Розголошувати у будь-якій формі інформацію про зміст тестових завдань до завершення іспиту.
  • Самовільно виходити з аудиторії. Якщо студенту необхідно вийти із аудиторії для годування немовля, до туалету, з медичних показань (при наявному підтвердженні та попереднього письмового інформування ВНЗ Центру тестування) тощо, він має повідомити про це представника Центру тестування та отримати дозвіл. Після повернення до аудиторії працівник поліції охорони Національної поліції України здійснює повторний контроль за наявністю заборонених технічних засобів за допомогою металодетектора або іншого технічного пристрою. Для студентів, яким було дозволено вийти із аудиторії під час іспиту мають бути передбачені додаткові місця у аудиторії.
  • Виносити з аудиторії під час іспиту екзаменаційні буклети та бланки відповідей.

У разі порушення цих вимог, студент (інтерн) позбавляється права на продовження роботи над екзаменаційним тестом і на вимогу представника Центру тестування, повинен здати бланк відповідей і залишити аудиторію, у якій проводиться тестування. Бланк відповідей цього студента не перевіряється, він отримує результат «0» («не склав»).

Тестування

Екзаменаційний тест складається із 200 запитань. Тестування триває 3 години 20 хвилин. (4 години для студентів іноземного факультету) Тест має 99 варіантів.

У правій частині бланка відповідей студент пише відповіді на запитання буклета. Напроти кожного тестового завдання необхідно поставити тільки одну найкращу відповідь. Подвійні відповіді і пропуски вважаються неправильними відповідями. Зафарбовувати овали необхідно добре, щоб усе поле було зафарбоване.

У кожному тестовому завданні по 5 варіантів відповідей, але є й такі завдання, у яких по 4 варіанта відповідей — отже, у цьому випадку, студент вибирає із 4 відповідей.

У випадку, якщо студент раніше відповів на екзаменаційний буклет, треба підняти руку, до студента підійде екзаменатор і забере його буклет і бланк відповідей.

Закінчення іспиту

Після закінчення роботи з екзаменаційним буклетом студент має вкласти бланк відповідей у свій екзаменаційний буклет, здати їх представникові Центру тестування та вийти із аудиторії.

З метою забезпечення прозорості проведення та оцінювання результатів ліцензійних інтегрованих іспитів передбачена процедура оформлення у ВНЗ копій бланків відповідей екзаменованих. Оформити копії бланків відповідей після проведення тестування за бажанням можуть такі суб’єкти системи ліцензійних іспитів: вищий навчальний заклад, Центр тестування.

Випадки погіршення стану здоров’я під час іспиту

У випадку погіршення стану здоров’я під час іспиту студент має поінформувати про це представника Центру тестування та ВНЗ. При неспроможності продовжувати тестування представник Центру тестування має припинити складання іспиту для цього студента і зафіксувати цей факт у відповідному Акті, який підписується студентом, представником ВНЗ та Центру тестування.