Університет імені Пилипа Орлика: професії майбутнього

Vesti.ua продовжують розповідати про професії майбутнього, які зможуть обрати в українських вишах абітурієнти–2023. Цього разу ми вирішили вивчити спеціальності, які пропонує абітурієнтам Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика (МКУ). Які інновації європейської освіти запроваджуються сьогодні в університеті? Які з запропонованих спеціальностей є на сьогодні найбільш затребувані? – нам розповів перший проректор МКУ імені Пилипа Орлика – Гордій Бєлов.

Наразі у МКУ навчається 2100 студентів та працює 260 викладачів. Попри ситуацію в країні, постійні обстріли міста Миколаєва та складні умови роботи, керівництво вишу оцінило навчальний рік, що завершується, на «добре». Викладачі Університету імені Пилипа Орлика другий семестр поточного року провели у змішаному форматі. Декілька днів на тиждень – очно, решта – заочно. Це не аби як заохочує викладачів, оскільки робота з «живою» аудиторією дуже мотивує, а здобувачі, хоч і частково, поринають у реалі у таку важливу для кожного атмосферу студентського життя.

«На нас покладена велика відповідальність, оскільки ми в умовах війни тримаємо освітянський стрій та надаємо можливість у такий нелегкий час здобувати вищу освіту, що є соціально-психологічною підтримкою сучасних здобувачів. Зараз розпочалася активна робота колективу щодо набору абітурієнтів на наступний навчальний рік. Викладацький колектив, майже в повному складі, залишився у місті та докладає всіх зусиль для того, щоб вступна кампанія пройшла ефективно. А кваліфікована профорієнтологія фахівців приймальної комісії направлена на те, щоб абітурієнти визначились із спеціальностями, в яких вони могли б себе повністю реалізувати», – зазначає перший проректор вишу.

31 травня 2023 року у МКУ ім. Пилипа Орлика пройде День відкритих дверей. Університет у новому навчальному році запрошує на навчання за 20 спеціальностями. Усі вони дуже різні, і кожна цікава по-своєму.

«Спеціальності, які ми пропонуємо абітурієнтам, виходять суто з запитів ринку праці, тобто у нас немає незатребуваних спеціальностей. Усі вони відповідають вимогам часу, – розповідає перший проректор МКУ ім. Пилипа Орлика Гордій Бєлов. –Звичайно, якщо подивитися на список спеціальностей з погляду професій майбутнього, то насамперед майбутнє, звісно, за IT-технологіями та комунікаціями. Абітурієнтам у цьому напрямку ми пропонуємо затребувані спеціальності «Комп’ютерна інженерія» та, відповідно, «Журналістика», освоївши котрі, студенти вийдуть із вишу висококласними спеціалістами своєї галузі».

– На вашу думку, які спеціальності зі списку, що пропонує МКУ, будуть затребувані в Україні після війни?

– Вже зараз, а після війни й поготів, матимуть попит будівельно-архітектурні, технічні спеціальності, також країна потребуватиме професіоналів у сфері послуг. Наш заклад вищої освіти пропонує студентам багато цікавих спеціальностей за зазначеними галузями, серед них: «Транспортні технології», «Геодезія та землеустрій», «Готельно-ресторанна справа» та «Туризм». Випускники з цих спеціальностей можуть якісно працювати на теренах України та Європи. Попит на них уже спостерігається, адже після оплачуваного стажування за фахом, яке вони проходять завдяки укладеним договорам, багато з них знаходять високооплачувану роботу.

– Звичайно ж, після війни стане актуальним відновлення країни, її економіки, залучення грантових проєктів, юридичний супровід міжнародних інвестицій.

– Так, випускники спеціальностей «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок», «Право», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», «Облік і оподаткування», «Маркетинг» уже працюють над відновленням країни, обіймають відповідні посади та здійснюють економічний та юридичний супровід на всіх ланках влади як Миколаївщини, так і України, а також у воєнному Миколаєві є одними з перших, хто відновлює малий та середній бізнес, створює додаткові робочі місця.

– У списку ваших спеціальностей є «Терапія та реабілітація», «Медсестринство», «Технології медичної діагностики та лікування». В умовах дуже сильної інвалідизації нації ці спеціальності вже нарозхват, а надалі в них відчуватиметься найгостріша потреба.

– Сьогодні в Україні в цілому та на Миколаївщині зокрема, дійсно, катастрофічно не вистачає реабілітологів, медсестер, діагностів і МКУ це питання вирішує.

Реабілітологи-терапевти, медсестри, медичні психологи – це ті фахівці, чия діяльність спрямована на відновлення здоров’я людини. Тому поряд з лікарями, які забезпечують медичну реабілітацію, – потрібні фахівці, які відновлюють здоров’я за допомогою засобів фізичної, соціальної, психічної та психологічної реабілітації.

Такі професіонали сьогодні дуже потрібні, і ми пишаємося тим, що МКУ готує фахівців одразу за декількома спеціальностями, які можуть, працюючи в комплексі, повернути людині здоров’я.

Крім того, є спеціальності суміжного напрямку – «Фармація, промислова фармація», «Громадське здоров’я».

– Багато фахівців стверджують, що однією з найбільш популярних спеціальностей майбутнього буде психологія.

– Погоджуюся. Обираючи цю спеціальність, головне – зрозуміти, що психологія – це справді твоє. Для цього ми регулярно проводимо в університеті Дні відкритих дверей кафедр, спеціальностей. Вони потрібні для того, щоб кожен абітурієнт ближче доторкнувся до спеціальності, яку обрав, зміг відчути, чи зможе ця спеціальність стати справою всього його життя. Використання інноваційних технологій при підготовці психологів – таких як: організаційно-діяльнісні та симулятивні ігри, тренінги, наукові школи – свідчать про якісну підготовку затребуваних суспільством фахівців.

Щодо спеціальності «Психологія» у нас впроваджена інновація. У рамках впровадження професійного стандарту по роботі з ветеранами сьогодні, в межах практики, наші студенти-психологи проходитимуть практику в громадах на посаді спеціаліста з роботи з ветеранами. Після практики студенти ще не будуть фахівцями у цьому напрямку, але вони спробують, себе у такій ролі. А фахівці по роботи з ветеранами в Україні будуть потрібні в найближчі десятиліття дуже сильно. А це психологічна робота з актуальними та важливими потребами суспільства.

– Як багато ваш виш приділяє увагу практиці студентів?

– Запорука будь-якої успішної освіти – це практичне застосування. Зараз у теоретичному аспекті, завдяки інтернету та можливостям використання онлайн, немає проблем прочитати те чи інше визначення, але важливо не тільки отримати знання – теорія має бути підкріплена практикою, і тоді студент інакше ставитиметься до спеціальності, якій його навчають.

У нашому університеті ми відстежуємо момент, щоб студент, який освоює банківську справу, проходив практику в банку, щоб фінансист практикувався у фінансовій групі або в лізинговій компанії, щоб майбутній юрист практикувався при юридичній фірмі, органах внутрішніх справ, судах, а майбутній реабілітолог, медсестра – у лікарні чи реабілітаційному центрі, вихователь закладу дошкільної освіти – у закладі дошкільної освіти, вчитель початкової школи – у закладах загальної середньої освіти.

І якщо все складеться, то після проходження правильно організованої практики, студент повертається до вишу вже на якісно новому рівні. Бази практик ми пропонуємо, як на регіональному рівні, так і на національному та міжнародному.

– Чи можна більш детально розповісти про міжнародну практику здобувачів?

– У нашому Університеті запроваджено Європейську модель дуальної освіти, що дає можливість проходити міжнародне оплачуване стажування за фахом у Німеччині, Болгарії, Туреччині, Польщі, Латвії, Італії тощо. Це, відповідно, сприяє практичному «зануренню» у фахову діяльність з першого курсу.

– Одна з новацій МКУ ім. П. Орлика стосується спеціальності «Початкова освіта». У чому вона?

– Починаючи з 2023 року, наші студенти, які навчаються на спеціальностях «Початкова освіта» та «Дошкільна освіта», отримають можливість після здобуття ступеня бакалавра вступити до столичної магістратури, не залишаючи альма-матер. Це стало можливим завдяки укладеному Меморандуму між МКУ та Національним педагогічним університетом ім. М. П. Драгоманова. Такий крок потрібен та важливий, оскільки вчителі молодших класів – це також професія з розряду гостро затребуваних у майбутньому.

– Ветерани війни зможуть навчатися в Університеті імені Пилипа Орлика на цивільних спеціальностях безкоштовно?

– Нещодавно МКУ оголосив про старт нової програми, яка пропонує професійну адаптацію ветеранів та членів їхніх сімей.

Ми розробили таку соціальну програму спільно з Міністерством у справах ветеранів України. Зважаючи на цю угоду, учасники бойових дій можуть вступати до нашого університету дистанційно і без НМТ/ЗНО, і що головне, – ветерани війни зможуть навчатися в нашому університеті на цивільних спеціальностях безкоштовно. Умова до них виставляється одна – добре вчитися. Кожен військовий і ветеран, що навчається у нас, матиме індивідуального куратора та психологічний супровід, якщо це необхідно.

Якщо ветеран не підпадає під програму адаптації, скажімо, він служив у теробороні чи брав участь у «громадських формуваннях» і не має посвідчення учасника бойових дій, то він може навчатися у нас із 50% знижкою. Таких умов не надає жодний університет.

Уже сьогодні ветерани можуть пройти консультації та готувати документи на вступ на будь-яку з університетських спеціальностей.

Список спеціальностей за програмою професійної адаптації ветеранів та їхніх сімей дивіться тут.

– Дякуємо, Гордію Олександровичу, за змістовну бесіду.

– Дякую Вам, виданню Vesti.ua, що опікуєтесь освітянськими проблемами. Правильно обрана професія, що відповідає вимогам часу, дозволить реалізуватися у ній спеціалісту та досягти професійних висот з гарною фінансовою мотивацією. Розбудова нашої держави потребує саме таких спеціалістів.


Джерело: https://vesti.ua/uk/poleznoe-uk/obrazovanie-uk/universitet-imeni-pilipa-orlika-profesiyi-majbutnogo